W Warszawie oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

W Warszawie oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach upamiętniono w czwartek bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się z okazji 99. rocznicy wybuchu wielkopolskiej insurekcji.

„Polacy nigdy nie poddali się zaborcom. Nigdy nie porzucili marzeń o wolności. O odebraną im wolność walczyli wszędzie, gdzie było to możliwe” – powiedział w czwartek pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. „Dziś oddajemy hołd tym, o których powiedzieć możemy z dumą: chwała zwycięzcom!” – dodał.

„Oddajemy hołd powstańcom wielkopolskim – naszym przodkom, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli. Jesteśmy dumni z czynów naszych ojców, a przypominanie o nich uważamy za swój obowiązek i zaszczyt” – podkreślił.

Woźniak: Powstanie Wielkopolskie było  zrywem zakończonym zwycięstwem

Woźniak zaznaczył, że „Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji Wielkopolan w dążeniu do wolności”, ale „było jednym jedynym tak masowym zrywem narodowowyzwoleńczym w polskich dziejach”. „Zrywem zakończonym zwycięstwem” – dodał.

Uroczystości rozpoczęła w czwartek w południe msza św. w intencji powstańców wielkopolskich odprawiona u oo. Dominikanów w kościele pw. św. Jacka w Warszawie.

Bezpośrednio po niej autokary z gośćmi obchodów przejechały na pl. Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w asyście pocztów sztandarowych, AK-owców z Wielkopolski, policji, żołnierzy i harcerzy delegacje władz województwa wielkopolskiego, przedstawiciele miasta Poznania, wielkopolskich organizacji i stowarzyszeń społecznych i patriotycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przewodniczący delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej.

Główna część rocznicowych obchodów odbyła się po południu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Na 64 mogiłach powstańców wielkopolskich zapalono znicze.

 

źródło: W Warszawie oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.