MSZ Ukrainy zaniepokojone polską ustawą

MSZ Ukrainy zaniepokojone polską ustawą

MSZ Ukrainy wyraziło głębokie zaniepokojenie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, i wyraziło nadzieję, że Senat „okaże mądrość polityczną” w tej kwestii.

„Przykro nam, że ukraińska tematyka po raz kolejny jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej Polski, a tragiczne stronice wspólnej historii są nadal upolityczniane” – głosi komentarz ukraińskiej dyplomacji opublikowany w piątek wieczorem.

MSZ w Kijowie oświadczyło, że strona ukraińska „kategorycznie sprzeciwia się kolejnej próbie narzucenia jednostronnego traktowania wydarzeń historycznych, w tym użyciu w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej niepoprawnej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy”.

„Chcielibyśmy przypomnieć autorom projektu ustawy, że Ukraińcy, jak i Polacy, doznali ogromnych cierpień ze strony totalitarnych reżimów w latach drugiej wojny światowej, a także z oddaniem walczyli o wolność swojej ojczyzny” – czytamy.

„W tym kontekście niezwykłe zaniepokojenie wywołuje zamiar przedstawienia Ukraińców wyłącznie jako +zbrodniczych nacjonalistów+ i +kolaborantów III Rzeszy+” – podkreślono w komunikacie.

MSZ Ukrainy wyraziło nadzieję, że Senat, do którego ustawa ma trafić, „okaże mądrość polityczną w związku z kwestiami, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój relacji dwustronnych”. Zaapelowało także do strony polskiej o „otwartość i konstruktywność w dalszym rozwoju stosunków” między Ukrainą i Polską.

 

 

 

źródło: MSZ Ukrainy zaniepokojone polską ustawą

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.