Baner z informacją o „niemieckim obozie” przed Muzeum na Majdanku

Baner z informacją o „niemieckim obozie” przed Muzeum na Majdanku

Przed Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie ustawiono baner z informacją, że w tym miejscu był niemiecki obóz koncentracyjny. To trzeba mówić wprost – tłumaczy inicjator akcji prezes Stowarzyszenia Wspólne Korzenie Zbigniew Wojciechowski.

Baner jest zamontowany na lawecie zaparkowanej przy ulicy, obok Państwowego Muzeum na Majdanku. Widnieje na nim napis: „MAJDANEK – NIEMIECKI KONCENTRACYJNY OBÓZ ZAGŁADY. Tu Niemcy od października 1941 do lipca 1944 roku mordowali: Żydów, Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Romów, Rosjan”. Na jednej stronie baneru napis jest po polsku, na drugiej – po angielsku.

Pomysłodawca ustawienia banera, prezes stowarzyszenia „Wspólne Korzenie” Zbigniew Wojciechowski, powiedział PAP, że jest to forma zabrania głosu w toczącej się dyskusji wokół używania kłamliwego sformułowania „polskie obozy śmierci”. „Jako lublinianin, jako obywatel mam poczucie obowiązku, aby zabrać głos. Trzeba jasno i wyraźnie mówić wprost, że to były niemieckie obozy na polskiej ziemi” – podkreślił Wojciechowski.

Dodał, że ustawienie banera to „inicjatywa społeczna” i nie należy jej traktować jako happeningu, bo „dotyczy tragicznej historii”. Wojciechowski powiedział, że baner został wynajęty na miesiąc z możliwością przedłużenia okresu wynajmu. „Mogę go oddać Muzeum na Majdanku, jeśli będzie eksponowany” – zadeklarował.

Rzeczniczka Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak powiedziała PAP, że Muzeum nie komentuje inicjatywy postawienia banera. Zaznaczyła, że baner stoi poza terenem muzeum.

Z inicjatywą zmiany nazwy z Państwowego Muzeum na Majdanku na Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku wystąpił w ubiegłym tygodniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Zwrócił się on do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego o rozważenie możliwości zmiany nazwy na taką, która by informowała, że był to obóz niemiecki.

W piśmie do wicepremiera wojewoda napisał m.in. że wprowadzenie nowej nazwy jest słuszne „poprzez wzgląd na fakty historyczne”. Powołał się na „liczne apele środowisk kombatanckich z terenu województwa lubelskiego oraz przedstawicieli mediów publicznych”. Jego zdaniem, zmiana nazwy „miałaby także walor edukacyjny, ponieważ uświadamiałaby osobom je odwiedzającym rzeczywistą genezę obozu oraz tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na jego obszarze”.

 

źródło: Polska Agencja Prasowa

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.